top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Yolgezer


Yolgezer, hobbitleri odalarına kadar takip eder. Yolculukları hakkında çok şey bildiğini ima ederek konuşmaya başlar. Hobbitler, özellikle Sam, serseri görünümünden dolayı Yolgezer'e güvenmemeye meyillidir. Ancak Yolgezer, yakın zamanda Bree'de görülen Kara Süvariler hakkında gerçekten çok şey biliyor gibi görünüyordur; Bree'deki diğer kişilere, özellikle de içki salonunda bulunan esmer, alaycı adam Bill Eğrelti'ye güvenilmemesi gerektiği konusunda grubu uyarır.


Arpadam Kaymakpürüzü kapıyı çalar ve içeri girer. Uzun soluklu bir şekilde Frodo'ya Gandalf'tan bir mektup olduğunu açıklar. Mektubun üç ay önce teslim edilmesi gerekiyordur ama Kaymakpürüzü onu Frodo geldiğinde hatırlamıştır. Mektubu okuyan hobbitler, Gandalf'ın yakın bir tehlike sezdiğini ve iki ay önce Temmuz ayının sonunda Hobbitköy'ü terk etmelerini istediğini öğrenir. Büyücü, elinden gelirse yetişeceğini, ancak Ayrıkvadi'ye mümkün olduğunca çabuk gitmeleri gerektiğini yazmıştır. Sonunda Gandalf, gerçek adı Aragorn olan Yolgezer'in onlara yardım edebilecek bir arkadaş olduğunu belirtmiştir.


Sam hala biraz şüphelidir, ancak Yolgezer kısa süre sonra Sam'i, onları zaten kolayca öldürebileceğini ve isteseydi Yüzük'ü alabileceğini söyleyerek ikna eder. Hobbitler, Yolgezer'i kendilerine rehber olarak almayı kabul ederler.


Merry sonunda döner ve yürüyüşte bir Kara Süvari gördüğü haberini verir. Yolgezer, hobbitlerin geceyi odalarında geçirmemeleri gerektiğine karar verir. Yataklarında uyuyormuş gibi görünmeleri için battaniyelerinin altına yastıklar yerleştirirler; gece onları öldürmeye çalışan herkesi aldatmaya çalışacaklardır. Hobbitler salonda battaniyelerini serer ve Yolgezer nöbet tutarken uyurlar.Yolgezer, karanlık, örtülü görünümü ve Frodo'nun işine dair bilgisi ile ilk başta güvenden çok şüphe uyandırır. Ancak çok geçmeden Yolgezer'in mazlum görünümünün uzun yıllar süren zorlu yolculuklardan kaynaklandığını ve bilgisinin Gandalf'tan, kendi keskin kulaklarından, yıllarca düşmanla savaşmasından geldiğini öğreniriz. Yolgezer, mütevazı bir dış görünüşünde içsel büyüklük gizler. Yüzüklerin Efendisi boyunca görmeye devam ettiğimiz gibi, Tolkien kahramanlarını bu şekilde tercih ediyor.
Bree'de Sauron ve hizmetkarlarının yozlaştırıcı gücünü görmeye devam ediyoruz. Görünüşe göre hem bekçi hem de Bill Eğrelti, Kara Süvariler tarafından hizmete alınmışlar. Bekçi, Kara Süvariler onu tehdit ettiği için Bill Eğrelti ise rüşvet aldığı için hizmet ediyorlar. Sauron'a karşı savaşanlar, hem açgözlülüğe hem de korkuya direnecek güce ve iradeye sahip olmalıdır mesajını alıyoruz.
Genel şüphe atmosferi, Yüzüklerin Efendisi'nde tekrarlanan bir motif ortaya koymaktadır. Bir bütün olarak Tolkien'in dünyasında güvene ulaşmak zordur. Ancak Orta Dünya'da her zaman böyle değildi. Karakterler daha sonra romanda, Sauron'un tehdidinin yükselişinden ve gücünün Orta Dünya'ya getirdiği karanlık zamanlardan önce yabancıların hoş karşılanıp güvenildiğinden bahseder. Frodo'nun bile görevi yerine getirmek için gerekli olan yalanları söylemesi güven kavramını daha da karmaşık hale getirir.
7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

O gece Aragorn huzursuzdur ve Frodo'nun nöbeti sırasında uyanır. Frodo'dan kılıcı Sting'i çıkarmasını ister. Kılıç hafifçe parlıyordur; bu orkların yakın olduğunu gösteriyordur. Ertesi sabah Aragorn,

Birkaç gün boyunca grup, Anduin'den hızla ve olaysız bir şekilde geçer. Bir gece Sam, yakınlarda yüzen bir kütükten parıldayan iki solgun göz gördüğünü düşünür. Sam bu gözlemden Frodo'ya bahseder ve F

Elfler, Kardeşliğe, soğukta sıcaklık ve sıcakta serinlik sağlayan pelerinlerin yanı sıra, hoş bir tada sahip olan, enerji sağlayan, uzun ömürlü lembas da dahil olmak üzere birçok hediye sunar. Grup, B

bottom of page