top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Yaşlı Orman


Ertesi sabah, grup yoğun bir sis içinde erkenden yola çıkar. Merry onları ormana giden ana yola götürür. Yaşlı Orman'a girerler, ancak yolu hemen kaybederler. Orman sıcak ve havasız ve sanki ağaçlar hobbitleri dinliyor ve hatta ilerlemelerini engellemek için hareket ediyor gibi görünüyordur. Hobbitler sonunda yolu bulurlar, ancak Orman'ın kalbine doğru dönmeye başlarlar. Ağaçların yollarını kapattığını, sadece güneydoğuya, ormanın derinliklerine gitmelerine izin verdiğini görürüz.


Hobbitler, Yaşlı Orman'ın ortasındaki nehre ulaşır. Muazzam, yaşlı bir söğüt ağacının altından geçerken aniden kendilerini o kadar uykulu hissederler ki, otururlar. Sam hariç hepsi sırtlarını ağaca dayayarak uyuya kalır. Sam uyuşuklukla savaşır ve hobbitlerin ortalıktan kaybolan midillilerini bulmaya gider. Döndüğünde, Frodo'nun ağacın köklerinden biri tarafından sıkıştırıldığını görür; Frodo'yu dışarı çıkarır ve Frodo, yaşlı ağacın onu nehre ittiğinden emin olduğunu söyler. Frodo ve Sam arkalarını döndüklerinde Merry ve Pippin'in ağaç gövdesinin çatlaklarına takıldığını görürler. Hobbitler ağacı tekmeler ve ardından yakınına ateş yakmaya çalışırlar. Merry, ağacın kendisine hobbitler ateşi söndürmezse onu ezeceğini söylediğini bağırır. Frodo panikler ve yardım için bağırarak nehirden aşağı koşar. Bir cevap duyunca şaşırır. Bu saçma sapan, neşeli bir şarkı sesidir.


Mavi paltolu ve sarı çizmeli tombul bir adam patikadan dans ederek geliyordur. Kendisine Tom Bombadil demektedir. Hobbitlerin durumunu görünce “İhtiyar Söğüt”ün çatlağına şarkı söyler ve ağaca Merry ve Pippin'i serbest bırakmasını emreder. Ağaç ise derhal itaat edecektir. Hobbitlerin teşekkürlerine yanıt olarak, Tom onlara akşam yemeği için kendisine ve karısı Altınyemiş'e katılmalarını söyler. Biraz şaşkın olan hobbitler, Tom'u nehir boyunca takip ederler. Yaşlı Orman'dan hoş bir açıklığa çıkarlar ve sonra Bombadil'in evinin bulunduğu bir tepeye gelirler.Tolkien bize Frodo'nun arkadaşlarını biraz daha yakından tanıma fırsatı veriyor. Bazı bakımlardan tipik Hobbitler olduklarını kanıtlıyorlar: banyo sevgileri, yemek sevgileri ve inatçılıkları. Ancak Frodo'nun arkadaşları, çoğu Hobbitten biraz daha maceracı görünüyor. Shire'ın evrenin merkezi olduğuna daha az ikna olmuş durumdalar. Özellikle Merry, Frodo'nun Shire'ı onlarsız bırakmadığından emin olmak için komployu organize etmeyi kendi üzerine alıyor; yaşının ötesinde zeki görünüyor. Biraz beceriksiz olsalar da, diğer hobbitlerin Frodo'nun işlerine burnunu sokma ve ona yardım etmek için ellerinden geleni yapma kararlılığı takdire şayandır ve Mordor'a yolculuk boyunca gösterdikleri sadakati ima eder.
Yaşlı Orman ve diğer tarafta Frodo'nun ebeveynlerinin boğulduğunu öğrendiğimiz Brendibadesi Nehri uğursuz bir yerdir. Hobbitköy'den farklı olarak, etrafında muhafızlar ve kapılar bulunan koruyucu çitlere ihtiyaç duyan bir yere gelmişlerdir. Shire ile dış dünyadaki evcilleştirilmemiş doğa arasındaki bu ayrım, roman boyunca tekrar tekrar ortaya çıkan bir ayrımdır.
Hobbitler Yaşlı Orman'a girerken Orta Dünya'nın bir çok yönden büyülü bir yer olduğunu görüyoruz. İş başındaki güçler Sauron ve Elflerden ibaret değil ve Orta Dünya'da Yüzük'le ilgilenmeyen güçler olduğu açık. Bu kuvvetler genellikle doğal dünyanın bazı yönleriyle temsil ediliyor. Tolkien'in dünyasında doğa, genellikle insanların ya da hobbitlerin işleriyle ilgilenmez ve yine de doğa hemen hemen her zaman belirgin biçimde "iyi" veya "kötü"dür; nadiren tarafsızdır. Görünüşe göre ağaçların bile bir iradesi ve etkisi var. Yüzüklerin Efendisi'ndeki doğa, yalnızca insanların ve Hobbitlerin eylemleri için bir zemin değil, aynı zamanda kendi başına güçlü, aktif bir güçtür.
Frodo'nun rüyası güçlü bir sembolik öneme sahiptir. Bu, Frodo'nun batıya doğru yelken açacağı Büyük Deniz'i öngördüğü rüyadır. Frodo'nun rüyasında yaptığı tırmanış, Gollum tarafından yönetilen Cirith Ungol'un tepesine olan yorucu tırmanışının habercisidir. Önceden haber verme, romanın üç cildinde de kapsayıcı bir birlik yaratma etkisine sahiptir çünkü başlangıçtaki olaylar, sondaki olaylara atıfta bulunur ve önceden şekillendirilir. Bu tür öngörüler, Orta Dünya dünyasına hakim olan sihir ve büyücülük atmosferini de geliştirir.
2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

O gece Aragorn huzursuzdur ve Frodo'nun nöbeti sırasında uyanır. Frodo'dan kılıcı Sting'i çıkarmasını ister. Kılıç hafifçe parlıyordur; bu orkların yakın olduğunu gösteriyordur. Ertesi sabah Aragorn,

Birkaç gün boyunca grup, Anduin'den hızla ve olaysız bir şekilde geçer. Bir gece Sam, yakınlarda yüzen bir kütükten parıldayan iki solgun göz gördüğünü düşünür. Sam bu gözlemden Frodo'ya bahseder ve F

Elfler, Kardeşliğe, soğukta sıcaklık ve sıcakta serinlik sağlayan pelerinlerin yanı sıra, hoş bir tada sahip olan, enerji sağlayan, uzun ömürlü lembas da dahil olmak üzere birçok hediye sunar. Grup, B

bottom of page