top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Yüzük Güneye Gidiyor


Elrond, Düşman'ın hareketlerini belirlemek için izcilerini gönderir. Bu arada, hobbitler zamanlarını beklerler. Bilbo, Frodo'dan, maceralarını anlatan kitabını bitirmesini ister.


Yüzük Taşıyıcısı ile yola çıkacak grup dokuz kişi olacaktır: Frodo, Sam, Gandalf, Legolas, Gimli, Aragorn, Boromir, Merry ve Pippin. Elrond, ne katkıda bulunabileceklerinden emin olmadığı için iki hobbiti göndermekte tereddüt eder; ancak Gandalf, bir Elf lordunun gücünün bile başarıyı garanti edemeyeceğine ve Merry ile Pippin'in Frodo'ya olan sadakat duygularının çok yüksek olduğuna işaret ettikten sonra razı olur.


Kardeşlik, Elrond'un izcileri döndükten sonra ayrılmaya hazırlanır. Bilbo veda hediyesi olarak, Frodo'ya mithrilden yapılmış bir zırh ve kendi maceralarında kullandığı kısa kılıcı Sting'i verir.


Kırık kılıç yeniden dövülmüştür; Aragorn, Anduril ile yola çıkacaktır. Bill Eğrelti'den satın alınan midilli Bill, Sam'in yanında onlara eşlik edecektir. Kısa bir vedalaşmanın ardından kardeşlik Ayrık Vadi'den ayrılır.


Grup, Ayrık Vadi'nin güneyinde, Dumanlı Dağlar'ın etekleri boyunca ilerler. Bir gün, üstlerinde uçan şüpheli bir kuş sürüsü görürler; Aragorn, Mordor'un onları gözetlemek için gönderilen hizmetkarlarından korkar. Grup, yollarını engelleyen Dumanlı Dağlar'ı nasıl geçeceklerine karar vermeye çalışır. Sıradağların en yüksek zirvelerinden birinin yanından geçişi sağlayan Caradhras geçidine yönelirler. Gandalf geçişin izlenebileceğinden korkmasına rağmen, Caradhras Aragorn'un seçimidir. Sihirbaz, Aragorn'un denemek fikrine sıcak bakmadığı daha karanlık ve daha gizli bir yoldan söz eder.


Grup daha yükseğe tırmandıkça, yol bir uçurumun kenarında tehlikeli bir patikaya dönüşür. Kar yağmaya başlar. Sadece Legolas yılmaz, çünkü bir Elf olarak karın üzerinde hafifçe yürüyebilir, neredeyse hiç ayak izi bırakmaz. Çok geçmeden kayalar dağdan aşağı yuvarlanmaya başlar. Sonunda geri dönmek zorunda kalırlar. Onlar geri çekildikten hemen sonra kar durur. Gimli'nin belirttiği gibi, Caradhras'taki bazı güçler -dağın kötü şöhreti vardır- onların geçmesini istememektedir.Yüzük Kardeşliği, Orta Dünya'nın tüm Özgür Halklarını temsil edecek şekilde seçilmiştir: Hobbitler, Elfler, Cüceler ve İnsanlar.
Bu bölüm bize doğanın sadece Yüzüklerin Efendisi'nde anlatılan maceraların tarafsız bir zemini olmadığını, aynı zamanda onların aktif bir katılımcısı olduğunu hatırlatır. Romanda doğaya ahlaki nitelikler bahşedilmiştir. Bu kimi zaman iyi kimi zaman kötüdür; Caradhras'ın öfkesinin yanı sıra İki Kule'de, doğanın iyiliğinin güçlü bir örneğini kardeşliğe yardım etmek için uykudan uyanan Entler'le görürüz. Sam'in midillisi, Gwaihir ve Gölgeyele, doğanın nasıl yardım sunabileceğinin diğer örnekleridir.
5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

O gece Aragorn huzursuzdur ve Frodo'nun nöbeti sırasında uyanır. Frodo'dan kılıcı Sting'i çıkarmasını ister. Kılıç hafifçe parlıyordur; bu orkların yakın olduğunu gösteriyordur. Ertesi sabah Aragorn,

Birkaç gün boyunca grup, Anduin'den hızla ve olaysız bir şekilde geçer. Bir gece Sam, yakınlarda yüzen bir kütükten parıldayan iki solgun göz gördüğünü düşünür. Sam bu gözlemden Frodo'ya bahseder ve F

Elfler, Kardeşliğe, soğukta sıcaklık ve sıcakta serinlik sağlayan pelerinlerin yanı sıra, hoş bir tada sahip olan, enerji sağlayan, uzun ömürlü lembas da dahil olmak üzere birçok hediye sunar. Grup, B

bottom of page