top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Uruk-Hai


Aragorn'un grubu hobbitleri ararken, Pippin ve Merry ork kampında elleri ve ayakları bağlı halde esir yatıyordur. Pippin, Frodo'ya seslendiği ancak çevresinde yalnızca Orkları gördüğü karanlık bir rüya görür. Pippin'in savaşla ilgili son anısı, Boromir'in kendi vücudundan bir ok çıkarmaya çalıştığıdır.


Pippin, Orkların kendi aralarında konuştuklarını duyar. Bir ork, hobbitlerin neden basitçe öldürülemeyeceğini sorar. Hobbitlerin öldürülmemesi, aranmaması, yağmalanmaması emrinin verildi söylenir; canlı yakalanmaları gerekmektedir. Pippin, farklı Ork kabileleri birbirini anlayamadığından iki orkun Ortak Dil'i konuştuğunun farkındadır.


Görünüşe göre çeşitli Ork kabileleri arasında bir miktar düşmanlık vardır. Uruk-hai klanından bir ork olan Uglúk, kendisine Saruman'ın hizmetkarı demekten gurur duyar. Diğer ork Saruman'a hakaret eder ve bir orkun Pippin'in üzerine düşerek öldüğü bir kavga çıkar. Pippin el bağlarını düşen orkun bıçağına sürterek kopartır. Pippin'in ellerinin serbest olduğunu fark etmeyen Uglúk, hobbitlere Ork sürüsünün geri kalanıyla birlikte hızla hareket etmelerini emreder.


Orklar bir noktada durur ve Pippin'i yere atar. Kendilerini arayan ork Grishnákh'ı kandırarak zaman kazanırlar. Aniden bir binici belirir ve Grishnákh'ı öldürür. Pippin ve Merry, Elf broşunu geride bırakarak ormana kaçar.Romanın bu kısmında Pippin ve Merry bağlı ve tutsak; onları tutsak edenler tarafından eziyet ve kötü muamele görüyor. Pippin, orkların onları öldürmek yerine neden hobbitler için bu kadar zahmete katlanmaları gerektiğini merak eder. Orklar için önemlidirler, ancak kendi başlarına karakterler olarak değil, yalnızca Yüzük'ün şüpheli taşıyıcıları olarak önemlidirler.
Orklar birbirleriyle iyi geçinemezler, sürekli ve bazen ölümcül bir şekilde kavga ederler. Isengard kabilesinin diğer Orklara ihaneti bu ayrılığın en bariz örneğidir.
18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Örümcek Shelob ile mücadelenin ortasında Sam, Frodo'nun örümceğin zehriyle hareketsiz yüzüstü yattığını görür. Efendisinin böylesine korkunç bir durumda olması Sam'i cesaret ve öfkeyle doldurur ve She

Gollum, Sam ve Frodo'yu karanlık bir taş duvara ve içindeki bir mağaraya götürür. Koku aşırı derecede kötüdür. Gollum mağaranın, bir tünelin girişi olduğunu anlatır, ancak adının Shelob'un İni olduğun

Gollum, Sam ve Frodo'ya, Minas Morgul vadisine ulaşana kadar Güney Yolu boyunca rehberlik eder. Yol zor ve hobbitlerin nefes almasını zorlaştıran korkunç bir kokuyla doludur. Frodo bir an dinlenmek iç

bottom of page