top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Sméagol'un Ehlileştirilmesi

Güncelleme tarihi: 2 Ağu 2022


Anlatı, Yüzük Kardeşliği'nin sonunda arkadaşlarından ayrıldıktan sonraki üçüncü günde Frodo ve Sam'e geri döner. Hobbitler, Mordor'a ulaşmaya çalışırlar, ancak sık sık kaybolurlar. Yüksek bir uçurumun kenarında dururken Mordor'a inen yolu görebilirler, ancak uçurumdan inmelerinin bir yolu yoktur.


Sam ve Frodo birkaç gün daha kuzeye doğru uçurumu takip etmeye devam ederler ve sonunda aşağı inebilecekleri bir noktaya ulaşırlar. Frodo aşağıdaki bir çıkıntıya düşer. Yağmur yağmaya başlar. Sam aniden çantasında güçlü, ince bir Elf ipi olduğunu hatırlar. Güvenli bir şekilde indikten sonra Sam ve Frodo, Mordor'a gitmeye hazırlanırlar.


Hobbitler soğukta toplanırken, Frodo, uzaktaki bir uçurumda elleriyle duvara yapışmış sürünen, böceğe benzer bir yaratık görür. Sam yaratığın Gollum olduğunu anlar. Yaratık Sam'in üzerine atlar ve güreşirler. Frodo, kılıcı Sting'i kınından çıkarır ve Gollum'un boynuna dayayarak yaratıktan itaat etmesini ister. Gollum aniden boyun eğer ve tam bir kölelik yemini eder, ancak Frodo ona tamamen güvenmez. Gollum, kaçmaya çalışarak uzaklaşır. Hobbitler onu yakalar ve Gollum'a büyük acı veren Elf ipiyle onu bağlarlar. Gollum tekrar itaat sözü verir ve bu sefer samimi görünür. Yaratık, Hobbit ustalarını Mordor'a götecektir.


Sıklıkla gördüğümüz gibi, hobbitler büyük güçlere sahip epik kahramanlar değildir. Aksine, etkileyici sonuçlar elde etmek için mütevazı araçlar ve biraz şans kullanırlar; uçurumdan aşağı indirmek için elfler tarafından dokunan sihirli ipten yararlandıkları gibi...
Bu bölüm bizi, Gollum karakterine geri götürüyor. Gollum, Tolkien'in romanındaki en karmaşık ve tanımlanamaz karakterlerden biri olduğunu kanıtlıyor. Aklı, her şeyi dışlayarak “Kıymetli”sine odaklandığından, Gollum, kelimenin tam anlamıyla Yüzük'ün kölesidir. Ahlaki doğası büyük ölçüde bölünmüştür; Yüzük ile karşılaşmadan önceki kimliği olan Sméagol ile o zamandan beri dönüştüğü yaratık Gollum arasındaki bölünmenin içsel bir yansımasıdır.
Gollum'un uzun süredir kendi kendine yüksek sesle konuşma, kendisiyle neredeyse nevrotik bir şekilde tartışma alışkanlığı, iç çatışmasını ve güçlü bir kimlik duygusundan yoksun olduğunu gösterir. Gollum, Frodo onu evcilleştirdikten sonra boyun eğdiğinde, yeni efendilerine rehberlik etmek istediğine dair beyanında gerçekten ikna edicidir. Nitekim ilerleyen bölümlerde birçok kez gördüğümüz gibi, Gollum kolayca kaçabileceği birçok durumda Frodo'nun yanında kalıyor. Her şeye rağmen, Gollum, birçok kez hain olduğunu da kanıtlar. Romanın en sonunda bile, Gollum'u masum ama bencil bir çocuk olarak görmekle, onu ahlaksız ve kötü bir canavar olarak görmek arasında bir şekilde bölünmüş olacağız.
Frodo'nun Gollum'u evcilleştirmesi, hobbitte henüz görmediğimiz bir sertlik ve otorite potansiyelini vurgular, çünkü kılıcını korkusuz ve hatta biraz şiddetli bir şekilde kullanır. Sonraki bölümlerde görmeye devam edeceğimiz gibi, Frodo, Gollum ile olan etkileşimlerinde şaşırtıcı ve güçlü bir şüphe ve şefkat karışımı sergiliyor. Bu şüphe ve güvensizlik havası, küçük ölçekte, Sauron'un kötülüğünün tüm Orta Dünya'ya yaydığı genel endişe atmosferiyle paralellik gösteriyor.
Gollum'un karakterinde, Tolkien olay örgüsüne önemli bir belirsizlik unsuru enjekte ediyor; Gollum'un kendisi bile ne yapacağından veya amacının ne olduğundan emin değilmiş gibi görünüyor.
6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Örümcek Shelob ile mücadelenin ortasında Sam, Frodo'nun örümceğin zehriyle hareketsiz yüzüstü yattığını görür. Efendisinin böylesine korkunç bir durumda olması Sam'i cesaret ve öfkeyle doldurur ve She

Gollum, Sam ve Frodo'yu karanlık bir taş duvara ve içindeki bir mağaraya götürür. Koku aşırı derecede kötüdür. Gollum mağaranın, bir tünelin girişi olduğunu anlatır, ancak adının Shelob'un İni olduğun

Gollum, Sam ve Frodo'ya, Minas Morgul vadisine ulaşana kadar Güney Yolu boyunca rehberlik eder. Yol zor ve hobbitlerin nefes almasını zorlaştıran korkunç bir kokuyla doludur. Frodo bir an dinlenmek iç

bottom of page