top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Rohirrimin Gelişi

Minas Tirith'e yaptıkları yolculuktan dört gün sonra Merry, Rohan Süvarileri arasında saklı kalır ama Rohirrim'e bir yük olduğundan endişelenir ve kendini istenmeyen gibi hisseder. Grup dinlenirken Süvariler, Ormanın Vahşi Adamları olan Wose'larla karşılaşır. Orklardan rahatsız olan Wose'lar, hizmetlerini Théoden'e sunar. Az bilinen ama eski insanlardır, bodur ve kaba sabadırlar. Wose'ların lideri, Théoden'e Wose'ların bildiği gizli yollar dışında Minas Tirith'e giden tüm yolların kapatıldığını bildirir. Vahşi Adamlar, Rohan'ın yanında savaşmayacak olsalar da Süvarilere bu yolları göstereceklerine söz verirler.


Biniciler, Minas Tirith'in hemen kuzeyindeki ormandan çıkar ve Wose'lar onlara veda edip ortadan kaybolur. Gondor'dan gelen habercilerin cesetleri bulunur. Minas Tirith, Süvarilerin yardımına geldiğini bilmiyordur.


Théoden, Minas Tirith'in yok oluşuna üzülerek bakar ve binicilerine "ölümlü bir adamın şimdiye kadar işittiği her şeyden daha net" büyük bir haykırışla savaşa girmelerini emreder. Rohirrim, Orkları ve Mordor ordularını bozguna uğratırken karanlık, denizden gelen taze bir rüzgarla dağılır.


Wose'lar veya Vahşi Adamlar, İki Kule'deki Entleri anımsatır. Her ikisi de, uygar dünyayla çok az teması olan, ancak Orklara karşı koymanın bir yolu olarak Kardeşliğe yardım eden doğayla ilişkili topluluklardır. Entlerde olduğu gibi, Wose'lar da savaşta tarafsız kalamazlar ki bu, çatışmanın her şeyi kapsayan ciddiyetinin bir ölçüsüdür. Ormanda yaşayanlar bile bir tarafa ya da diğerine destek vermeye zorlandıkları için ormana koşmak kaçış sağlamaz.
Theoden'in dirilişi, liderlik pozisyonunda ki karakterin önemini gösterir ve doğru psikolojik saiklerle yönlendirildiğinde zihnin muazzam mistik potansiyeline işaret eder.
34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Cirith Ungol Kulesi

Anlatı, Mordor'daki Cirith Ungol Kulesi'nde bulunan Sam ve Frodo'ya odaklanıyor. Sam uyandığında kendini Ork kalesinin dışında, karanlıkta bulur. Frodo'yu kurtarması gerektiğini biliyordur ama devasa

Kara Kapı Açılıyor

İki gün sonra Batı'nın yedi bin kişilik ordusu Mordor'a doğru yola çıktı. Imrahil'in ısrarı üzerine şehri savunmak için Minas Tirith'te küçük bir kuvvet kalmıştı. Yaralı Merry savaşa gidemese de Pippi

Son Müzakere

Gimli ve Legolas, Şifa Evleri'nde Merry ve Pippin'i bulur. Hobbitler hevesle Ölülerin Yolları hakkında sorular sorarlar. Gimli bu deneyimden bahsetmeyi reddeder ama Legolas anlatır. Legolas'a göre Ara

Comments


bottom of page