top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Rohan'ın Toplanışı

Théoden ve Süvariler, üç günlük zorlu bir yolculuktan sonra Rohan'a ulaşırlar. Rohan Süvarileri'ni toplayan Théoden, Rohan halkının savaş beklentisiyle sığındığı Dunharrow'daki Kale'ye gitmeye karar verir.


Akşam yemeğinde Merry, Théoden'in yanında bekler ve kralın yeni yaveri olarak görevlerini yerine getirir. Théoden ayrıca Merry'ye, Ölülerin Yolu efsanesini açıklar. Gondor'dan bir haberci çadıra girer. Yabancı, Gondor Vekilharcı'ndan kırmızı bir ok getirir. Bu yalnızca büyük tehlike zamanlarında gönderilen bir çağrıdır. Théoden, altı bin süvarinin sabah Minas Tirith'e doğru yola çıkacağını, ancak bir hafta boyunca Minas Tirith'e ulaşamayacaklarını belirtir.


Ertesi sabah gün doğumu yoktur; büyük bir Karanlık çöker. Tüm topraklar Mordor'dan yayılan korkunç bir kasvetin altına gömülmüştür. Ev sahibi ayrılmaya hazırlanırken Théoden, Merry'den Edoras şehrini geçtiklerinde geride kalmasını ister. Gondor'a yolculuk zor ve hızlı olacak ve süvariler'den hiçbiri hobbiti yanında taşımanın yükünü kaldıramayacaktır. Merry fena halde hayal kırıklığına uğramıştır ama kral kararını vermiştir. Ancak Éowyn, Merry'ye küçük bir kabine kadar eşlik eder ve onu Kral Muhafızları'nın zırhıyla elden geldiğince donatır. Merry'ye veda eder ve çadırına döner.


Gondor'a gitme umudunu kaybeden Merry'e, Edoras'ta, genç ve narin bir süvari onu gizlice savaşa götürmeyi teklif eder. Binici kendini Saklımiğfer olarak tanıtır. Merry minnetle bu teklifi kabul eder ve çok geçmeden Théoden, Minas Tirith'e doğru yola çıkar.


Mordor'dan yayılan korkunç kasvet bize Orta Dünya'da ortaya çıkan savaşın siyasi bir çekişmeden daha fazlası olduğunu hatırlatıyor. Bu sadece Yüzük ya da toprak üzerine bir anlaşmazlık değildir; aksine, savaş, evrensel sonuçları olan kozmik bir savaş olarak tasvir edilir. Gökyüzünün kararması, İncil'deki Vahiy Kitabı'nda Kıyamet Günü ile ilişkilendirilen cennetlerin dönüşümünü çarpıcı bir şekilde hatırlatıyor.
Hıristiyan doktrininde, şiddetli bir savaş ve kararmış bir gökyüzü, Kıyamet Günü'nün habercisidir. Tolkien, Yüzük Savaşı'nın evrensel önemini arttırmak, ahlaki ve felsefi öneminin altını çizmek için Vahiy Kitabı'na açıkça atıfta bulunuyor.
Merry'nin savaşçılarla birlikte Minas Tirith'e yürüme konusundaki dokunaklı ısrarı, savaş hazırlıklarının kasvetini dengelemek için bir anlık duygusallık sağlıyor. Théoden'in savaşçıları ciddi ve kararlıdır, önlerinde beliren savaşa kararlılıkları sağlamdır; buna karşılık Merry, adı kadar çocuksu görünüyordur ve yetişkinlere eşlik etmek isteyen çocuk gibidir. Askerlerin Merry'nin katılma isteğini reddetmesi, savaşın ciddiyetini vurgular. Ayrıca bize Yüzük görevinin kardeşlik tarafından atılması gereken bir dizi adımdan daha fazlası olduğunu da gösteriyor.

25 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anlatı, Pippin'in bakış açısına geri döner. Kara Komutan, Minas Tirith'in kapısından kaybolduğunda, Pippin Gandalf'a koşarak ona Denethor'un deliliğini ve kuledeki durumu anlatır. Gandalf, Nazgûl'ün p

Bir canavar Théoden'in üzerine çullanarak atına vurur, at şahlanır ve kral ezilerek atının altında kalır. Dehşete kapılan Théoden'in muhafızları panik içinde kaçar; sadece Saklımiğfer orada kalmıştır,

Minas Tirith'e yaptıkları yolculuktan dört gün sonra Merry, Rohan Süvarileri arasında saklı kalır ama Rohirrim'e bir yük olduğundan endişelenir ve kendini istenmeyen gibi hisseder. Grup dinlenirken Sü

bottom of page