top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Nice Buluşmalar


Frodo birkaç gün sonra Ayrıkvadi'de bir yatakta uyanır. Gandalf'ın yakınlarda oturduğunu görünce şok olur ve sevinir. Büyücü, Frodo'ya, Ayrıkvadi'nin Efendisi Elrond'un yarasını tam zamanında iyileştirdiğini söyler; Kara Süvari'nin bıçağının bir kıymığı hobbitin omzunda kalmış ve kalbine doğru ilerlemiştir.


Gandalf, Frodo'ya, Kara Süvarilerin (Elfçede Nazgûl olarak bilinir), Yüzüklerin Efendisi'nin dokuz hizmetkarı olduğunu açıklar. Artık ölümsüz olan Yüzük Tayfları, bir zamanlar Sauron'un Güç Yüzükleri'ni verdiği ve daha sonra kontrolü altına almak için kullandığı ölümlü krallardır.


Frodo, Elrond'un masasına yemeğe gider. Salon büyülü ve etkileyicidir. Orada Elrond'un kızı güzel Arwen Akşam Yıldızı'nı görür. Frodo, yıllar önce Bilbo ile seyahat eden cücelerden biri olan Glóin'in yanında oturur. Glóin, Frodo'ya Cücelerin tarihi hakkında çok şey anlatır.

Akşam yemeğinden sonra Frodo, sürpriz bir şekilde, yaşlı Bilbo'nun orada olduğunu fark eder. İki hobbit uzun süre konuşur. Bir noktada Bilbo Yüzük'ü görmek ister, ancak Frodo isteksizdir. Bir an için Bilbo, Frodo'ya garip bir yaratık olarak görünür. Bilbo, Frodo'nun tereddütünü fark eder ve özür diler. Daha sonra Elf şarkılarının büyüsüne kapılan Frodo derin bir uykuya dalar.Frodo'nun yarası, yolculuğu sırasında aldığı birçok yaranın ilkidir ve sembolik olarak önemlidir. Sadece ete zarar vermekten çok daha fazlasıdır ve sıradan bir bıçakla yapılmamıştır. Aksine, Frodo'nun yarası kendi iç benliğine çarpar. Gerçekten de, fiziksel yara Frodo'nun dış benliğini neredeyse hiç etkilemez; Tolkien kana, yara dokusuna veya neden olduğu herhangi bir dış zarara odaklanmaz. Bunun yerine, Frodo'nun içinde kırılan ve kalbine doğru hareket eden bıçağın iç etkinliğine odaklanır. Nazgûl'ün kılıcı, bir tür kanser gibi Frodo'nun içinde yaşıyor. Bıçak, Frodo'nun kalbine ulaşmış olsaydı, bunun onun sonu olacağını öğreniyoruz. Frodo, Yüzük Tayfları gibi ölümsüz bir hayalet olacaktı.
Yüzüğün sağlıklı ilişkilere açgözlülük ve bencillik bulaştırma konusundaki sinsi gücü, romandaki en mutlu bağlardan birini, Bilbo ve Frodo arasındaki dostluğu etkiler. Yüzüğün zaten yozlaşmış Gollum üzerindeki etkisini görmek yeterince üzücü, ancak etkilerini Bilbo gibi iyi bildiğimizi düşündüğümüz kişiler üzerinde görmek üzücü bir etki yaratıyor. Frodo, Bilbo'nun yüzünün güce aç bir manipülatöre dönüşmesini izlediğinde, bizim şokumuz Frodo'nun ki kadar büyük oluyor. Bu dehşet, Bilbo kendine gelip özür diledikten sonra ve hatta Frodo özrü kabul ettikten sonra bile asla tamamen kaybolmaz. Yüzük'ün gücünün nefret dolu miraslarından biri olan derin bir şüphe kalır.
5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

O gece Aragorn huzursuzdur ve Frodo'nun nöbeti sırasında uyanır. Frodo'dan kılıcı Sting'i çıkarmasını ister. Kılıç hafifçe parlıyordur; bu orkların yakın olduğunu gösteriyordur. Ertesi sabah Aragorn,

Birkaç gün boyunca grup, Anduin'den hızla ve olaysız bir şekilde geçer. Bir gece Sam, yakınlarda yüzen bir kütükten parıldayan iki solgun göz gördüğünü düşünür. Sam bu gözlemden Frodo'ya bahseder ve F

Elfler, Kardeşliğe, soğukta sıcaklık ve sıcakta serinlik sağlayan pelerinlerin yanı sıra, hoş bir tada sahip olan, enerji sağlayan, uzun ömürlü lembas da dahil olmak üzere birçok hediye sunar. Grup, B

bottom of page