top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Kara Kapı Açılıyor

İki gün sonra Batı'nın yedi bin kişilik ordusu Mordor'a doğru yola çıktı. Imrahil'in ısrarı üzerine şehri savunmak için Minas Tirith'te küçük bir kuvvet kalmıştı. Yaralı Merry savaşa gidemese de Pippin bir Gondor askeri olarak savaşçılar arasındaydı.


Ordu Osgiliath'ı geçip ve kamp kurar; atlılar hiçbir karşıt güçle karşılaşmaz. Ordu Mordor'a yaklaşırken Gandalf tellallara Gondor Kralı'nın gelişini ilan etmeleri talimatını verir.


Yürüyüşün ikinci gününde ordu, güçlü bir Ork kuvveti tarafından pusuya düşürülür, ancak Aragorn ve Kaptanlar pusuyu durdurur. Ordunun ilerleyişini takiben birkaç Nazgûl yukarıdan uçmaya başlar. Aragorn'un ordusu dördüncü günde Mordor'a yaklaşırken genç birlikler korkudan felç olur. Aragorn üzülerek onların geri dönmelerine izin versede çoğu kalmaya karar verir.


Altıncı günde ordu, pis kokulu çamur ve pislik havuzlarıyla çevrili Mordor'un Kara Kapısı Morannon'a yaklaşır. Aragorn ordusunu iki büyük tepeye yerleştirir. Gandalf ve Aragorn, Gimli, Legolas, Pippin, Éomer, Imrahil ve Elrond'un oğulları da dahil olmak üzere, Orta Dünya'da Sauron'a karşı olan ırkların her birinin temsilcileri Morannon'a doğru yola çıkar.


Uzun bir sessizliğin ardından Kara Kule'nin elçisi, siyah giyimli askerlerden oluşan bir heyetle birlikte ortaya çıkar. Yaşayan bir adam olmasına rağmen göz yuvalarında ve burun deliklerinde ateş yanmaktadır; gülerek Aragorn ve ordusuyla alay eder. Gandalf onu uyardığında elçi pelerininden Frodo'nun mithril ceketini, Sam'in kılıcını ve gri bir Elf pelerini çıkarır. Elçi, endişeli Kaptanlara, belirli şartları kabul etmeleri halinde Sauron'un yakalanan Hobbit casusunun hayatını bağışlayacağını bildirir. Gandalf yenilgiye uğramış bir ifadeyle şartları sorar. Teğmen, Gondor ve müttefiklerinin Mordor'a asla saldırmaması gerektiğini, Gondor'un Mordor'a haraç vermesi gerektiğini ve Mordor'dan uygun birinin Isengard'ı yönetmesi gerektiğini söyler. Gandalf bu şartları tamamen reddeder.


Elçi, Gandalf'ın azarlaması karşısında ani bir korku hisseder; sonrasında dönüp Kara Kapı'ya doğru çekilir. O bunu yaparken, Gondor'un ordusundan çok daha büyük olan Mordor'un ordusu Geçit'ten dışarı akın etmeye başlar. Davullar çalar, ateşler yanar ve güneş kırmızıya döner. Acımasız trollerden oluşan büyük bir grup, Pippin'in grubuna hücum eder. Trollerden biri Beregond'a saldırır ama Pippin kılıcıyla trolü bıçaklar. Trol öne doğru devrilir ve irkilen hobbit'i ezer. Pippin bilincini kaybetmeye başlarken "Kartallar geliyor!" diye bağıran bir ses duyar.Sauron, Aragorn olduğuna inandığı yeni Yüzük Taşıyıcısı'nın, yüzüğün egosunu beslediği güç vizyonuyla hareket ettiğini varsayarak, bir meydan okuma bekliyor.
Şiddetle desteklenen açgözlülük, Sauron'un anlayabileceği tek mantıktır. Batı ordularının bir sis perdesi olarak veya kişisel fedakarlık amacıyla Mordor'a doğru ilerleyebileceğini hayal bile edemiyor.
Yüzüklerin Efendisi boyunca Gandalf'ın kötülükle yüzleşmeye yönelik genel yaklaşımına bakarsak müthiş büyü güçlerinin, yerini kelimelerin gücüne bıraktığını görürüz; hem Moria Madenleri'ndeki Balrog'un önünde, hem de Minas Tirith'in kapılarındaki Nazgûl Efendisi'nin önünde Gandalf, düşmanlarının karşısına konuşmayla çıkar ve onlara şiddet içeren hareketlerinden dönmelerini emreder. Burada da Gandalf benzer şekilde elçiye "Defol!" diye bağırarak emir veriyor. Büyücünün otoriter sözleri, rakiplerine, kötülük yapmakla iyiliğe yönelmek arasında seçim yapma fırsatı sunuyor. Bu bağlamda Gandalf, iyinin ve kötünün doğal dünyada taban tabana zıt güçler olmadığını, daha ziyade akıl ve iradenin kullanabileceği iki seçenek olduğunu ima eder.
Öte yandan Tolkien'in arkadaşı CS Lewis, Yüzüklerin Efendisi'nde "iyi ve kötü" karakterler arasındaki temel farkın; kötü güçlerin kendilerini kötülükten başka bir şey yaparken hayal edememesi, kötülüğü tek mantıklı seçenek olarak görmesi; iyilerin ise tam tersine kötülük yapmayı düşünebildikleri halde iyilik yapmayı seçmeleri olduğunu söyler. Onlar için hayat bir dizi özgür seçimdir.

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Cirith Ungol Kulesi

Anlatı, Mordor'daki Cirith Ungol Kulesi'nde bulunan Sam ve Frodo'ya odaklanıyor. Sam uyandığında kendini Ork kalesinin dışında, karanlıkta bulur. Frodo'yu kurtarması gerektiğini biliyordur ama devasa

Son Müzakere

Gimli ve Legolas, Şifa Evleri'nde Merry ve Pippin'i bulur. Hobbitler hevesle Ölülerin Yolları hakkında sorular sorarlar. Gimli bu deneyimden bahsetmeyi reddeder ama Legolas anlatır. Legolas'a göre Ara

Şifa Evleri

Ağlayan ve acı çeken Merry, Théoden ve Éowyn'i şehre taşıyan alaya eşlik eder. Merry şehrin yollarında yükselirken Pippin'le karşılaşır. Pippin sevinir ve Merry'nin fena halde tökezlediğini fark eder.

bottom of page