top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Höyük Yaylalarında Sis


Ertesi sabah, Tom hobbitleri kuzeye Höyük Yaylaları'nın tepelerine gönderir. Öğle vakti, ortasında tek bir taş olan garip bir tepenin üzerinde dururlar; Tom'un onlara verdiği yemekten bir öğle yemeği yerler. Ne yazık ki, dolu mideleri, sıcak güneş ve yorgunlukları, uykuya dalmalarına neden olur. Uyandıklarında güneş batıyor ve kalın bir sis çöküyordur.


Frodo, hobbitlere seslenerek ileri atılır; kapı olduğunu düşündüğü yere vardığında, yalnız olduğunu fark eder. Uzaktan çığlıklar duyar ve ileri doğru koşar. Bir tepenin zirvesine ulaşır ve önünde bir höyük görür. Derin bir ses Frodo ile konuşur ve onu beklediğini söyler. Aniden karanlık bir figür belirir ve onu buz gibi bir tutuşla yakalar.


Frodo uyandığında tepelerin altında bir höyüğün içindedir. Yanında, altın ve mücevherlerle süslenmiş solgun ve bilinçsiz diğer üç hobbit yatıyordur. Ürkütücü soğukta, Frodo bir ses duyar. Parmakları üzerinde kılıca doğru yürüyen uzun bir kol görür. Bir an için panikler ve yüzüğü parmağına takıp kaçma isteği duyar. Ancak arkadaşlarını terk etmeye isteksizdir; yakındaki bir hançeri kapar ve kalan tüm gücüyle uzanan eli keser. Bir çığlık duyulur.

Merry'nin üzerine düşen Frodo aniden Tom Bombadil'in onlara öğrettiği şarkıyı hatırlar. Şarkı söylemeye başlar ve çok geçmeden bir yanıt duyar: Yaşlı Tom höyüğün içine gelir. Tom, hobbitlerin Höyük Adamı'nın büyüsünden kurtuldukları çimenlere çıkmasına yardım eder.


Tom, hobbitleri geceyi geçirebilecekleri güzel bir hanın bulunduğu yakındaki Bree kasabasına yönlendirir. Bree'ye varmadan önce Frodo, arkadaşlarına yabancıların önünde ondan Baggins değil Tepedibi olarak bahsetmeleri gerektiğini söyler; bu Gandalf'ın daha önce Frodo'ya almasını hatırlattığı bir önlemdir.


Höyük Adamı ile karşılaşmak, Tolkien'in kötülük vizyonu hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlıyor. Elbette Sauron, Yüzüklerin Efendisi'nde kötülüğün ana figürü olarak karşımıza çıkıyor ancak Sauron'un ahlaksızlık veya bencillik üzerinde bir tekeli yok. Nahoşluğun birçok şekli ve boyutu var.
İblis ile mücadele, hobbitlerin gelecekteki maceralarının bazı ana unsurlarını minyatür olarak göstermektedir. İlk olarak, arkadaşları ele geçirildikten sonra Frodo üzerinden dostluk fikri vurgulanır. Kahramanlık, mutlaka diğerlerinden güçlü olmak anlamına gelmez; başkalarına güvenmekle el ele gidebilir. Tolkien'in her şeyi kendi yapmakta ısrar etmeyen, ancak başkalarından yardım alabilen yeni bir kahraman modeli ortaya koyduğunu görüyoruz.
Frodo'nun Höyük Adamı ile yüzleşmesi sırasında ilk içgüdüsü Yüzük'ü takmak, görünmez olmak ve kaçarak kendini kurtarmaktır. Elbette bu etkili ama aynı zamanda höyükte geride kalan arkadaşlarının ölümünü garanti altına alacağı için tamamen bencil bir çözüm olurdu. Bu nedenle Frodo'nun bu bölümde verdiği mücadele sadece kendisi ile kötü bir iblis arasında değil, aynı zamanda Yüzük'e karşıdır.
3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

O gece Aragorn huzursuzdur ve Frodo'nun nöbeti sırasında uyanır. Frodo'dan kılıcı Sting'i çıkarmasını ister. Kılıç hafifçe parlıyordur; bu orkların yakın olduğunu gösteriyordur. Ertesi sabah Aragorn,

Birkaç gün boyunca grup, Anduin'den hızla ve olaysız bir şekilde geçer. Bir gece Sam, yakınlarda yüzen bir kütükten parıldayan iki solgun göz gördüğünü düşünür. Sam bu gözlemden Frodo'ya bahseder ve F

Elfler, Kardeşliğe, soğukta sıcaklık ve sıcakta serinlik sağlayan pelerinlerin yanı sıra, hoş bir tada sahip olan, enerji sağlayan, uzun ömürlü lembas da dahil olmak üzere birçok hediye sunar. Grup, B

bottom of page