top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Gondor Kuşatması

Pippin, Kule Muhafızları'nın bir üyesi olarak hisarın dış duvarında yoğun bir karanlık ve durgun bir havada Beregond ile sohbet etmektedir. Aniden, Kara Süvari'nin korkunç çığlığını duyarlar. En dıştaki kapının ötesinde, beş karanlık Nazgûl'ün, at sırtındaki küçük, hızla yaklaşan bir adam grubunun üzerinden geçtiğini görürler.


Pippin, kuzeyde yıldız gibi bir şey görür; bu atı Gölgeyele'deki Gandalf'tır. Gandalf elini kaldırır ve Nazgûl'e bir ışık huzmesi gönderir. Nazgûl daireler çizerek uzaklaşır, diğer Yüzük Tayfları da peşinden gider.


Gandalf, ve Faramir şehre girer. Faramir'e Denethor'un odasına kadar eşlik edilir ve burada Pippin'i gördüğünde şok olur. Gandalf, Faramir'den Frodo ve Sam'in Cirith Ungol yoluyla Mordor'a gittiklerini öğrenir. Faramir, sadece iki gün önce hobbitlere veda ettiğini belirtir ve henüz Cirith Ungol'a ulaşamadıkları tahminini söyler.


Denethor, Faramir'i ileri karakolları korurken başarısızlık gösterdiği için azarlar. Vekilharç acı bir şekilde diğer oğlu Boromir'in yaşasaydı ona Yüzük’ü getireceğini söyler. Gandalf, Boromir'in onu kendisine saklayacağına dikkat çeker. Denethor, Yüzük'ün bir Hobbit ile Sauron'un ellerine gönderilmesine karşı çıkar; çünkü Yüzük'ün korunması için kendisine verilmesi gerektiğine inanmaktadır.


Toplantı dağıldığında Pippin, Gandalf'a Frodo ve Sam'in neden Gollum ile seyahat ettiğini sorar. Gandalf, Gollum'un ihanetinden korkar, ancak belki de Gollum'un eylemlerinden bazı iyiliklerin gelebileceğini ifade eder.


Denethor, Faramir'i Mordor'un ordularının ilk saldıracağı Osgiliath'ın koruması için gönderir. Faramir, babasından gelen tehlikeli, muhtemelen ölümcül bu görevi, görev bilinciyle kabul eder. Ertesi sabah yakındaki Pelennor Çayırları için bir savaş başlayacaktır.


Kısa bir süre sonra Mordor orduları Minas Tirith'e yaklaşır. Binlerce siyah giyimli adam ve Ork ovalara akın eder. Gandalf, düşmanın ön saflarını caydırmak için beyaz ateşini kullanarak aralarında at sürer. Geri çekilen adamlar şehre güvenli bir şekilde ulaşır, ancak Nazgûl'ün zehirli oklarından biri Faramir'e saplanmıştır.


Sauron'un orduları şehri kuşatır ve tüm yolları keser. Şehrin ilk halkasına yanan maddeler atmak için devasa mancınıklar kullanırlar. Minas Tirith'in güçleri çıkan yangınları söndürmeye çalışırken, dehşet içinde düşmanın Osgiliath'ı savunurken ölenlerin yanan kafalarını gönderdiğini anlarlar. Ani bir acı ve kedere kapılan Denethor, ok yarasının ateşinde çılgına dönen Faramir ile kendini Kule'ye kilitler. Denethor kapana kısılırken Gandalf, Minas Tirith'in savunmasını devralır. Mordor ordusu şehrin dış duvarına bir saldırı başlatmıştır. Denethor, sarayına gelen çaresiz habercilere şehirdeki herkesin pes etmesi ve ateşlerde yanması talimatını verir.


Denethor hizmetçilerini çağırır. Faramir'i, Gondor'un liderlerinin sonsuz dinlenmeye çekildiği Krallar Salonu'na taşıtır. Faramir'i mermer bir masaya yerleştirir; kuru odun ve meşale ister. Pippin, hizmetkarları Denethor'un emirlerine uymamaları konusunda uyarır, çünkü Vekilharç'ın delirdiği açıktır. Pippin, görevinden ayrılarak Kule Muhafızı'nın kuralını bozar.


Nazgûl Lordu tarafından yönetilen Mordor orduları, büyük bir koçbaşıyla Minas Tirith kapısına yaklaşır. Düşmanın hizmetkarları büyük demir kapıya üç kez vurur. Üçüncü vuruşta kapı kırılır. Kara Komutan şehrin ilk halkasına girer ve herkes dehşet içinde ondan kaçar. Pippin, Gandalf'ın Kara Komutan'ın önünde tek başına durduğunu izler. Gandalf, Nazgûl Lordu'na Mordor'a -hiçliğe- dönmesini emreder ama Yüzük Tayfı güler. Başsız bir vücutta bir taç ortaya çıkarmak için başlığını geri atar. Saldırmaya hazırdır. Aniden, bir horoz öter ve kuzeyden büyük bir boynuz gürültüsü yükselir; Rohan Süvarileri gelmiştir.


Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'ndeki en güçlü yönlerinden biri de, savaş hakkında ikna edici bir şekilde yazma yeteneğidir. Tolkien, Birinci Dünya Savaşı'nda savaşmış ve yaralanmış olduğundan anıları, bu gerçeğe çok yakın bakış açısını besliyor.

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anlatı, Pippin'in bakış açısına geri döner. Kara Komutan, Minas Tirith'in kapısından kaybolduğunda, Pippin Gandalf'a koşarak ona Denethor'un deliliğini ve kuledeki durumu anlatır. Gandalf, Nazgûl'ün p

Bir canavar Théoden'in üzerine çullanarak atına vurur, at şahlanır ve kral ezilerek atının altında kalır. Dehşete kapılan Théoden'in muhafızları panik içinde kaçar; sadece Saklımiğfer orada kalmıştır,

Minas Tirith'e yaptıkları yolculuktan dört gün sonra Merry, Rohan Süvarileri arasında saklı kalır ama Rohirrim'e bir yük olduğundan endişelenir ve kendini istenmeyen gibi hisseder. Grup dinlenirken Sü

bottom of page