top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Geçmişin Gölgesi


Frodo neredeyse elli yaşına gelene kadar on yedi yıl boyunca Gandalf'ı çok az görür. Dış dünyadan tuhaf söylentiler Shire'da dolaşmaya başlar; gücü yeniden Mordor Ülkesi'nde büyüyen bir düşman hakkında haberler, Orklar, Troller ve diğer korkunç yaratıklar hakkında hikayeler yayılır.


Gandalf aniden uğursuz haberlerle geri döner. Bilbo'nun Frodo'ya bıraktığı yüzük Gandalf'ın düşündüğünden daha güçlüdür. Gandalf, bunun yüzyıllar önce Elf demirciler tarafından yapılmış Güç Yüzükleri'nden biri olduğunu tahmin etmiştir, ama yüzüğün Bilbo üzerindeki garip etkilerini görene kadar paniğe kapılmamıştır.


Büyücü, yüzüğü test etmek için Frodo'dan alır ve ateşe atar. Gandalf, yüzüğü alevlerin içinden aldığında, dokunulamayacak kadar soğuktur. Yüzük üzerinde Mordor dilinde ateşli harfler belirir. Şöyle yazmaktadır: "Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak, hepsini biraraya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak"


Gandalf, yüzüğün, Karanlık Lord Sauron'un Tek Yüzük'ü olduğunu açıklar. Yüzük, diğer büyük yüzükleri kontrol ettiği için Sauron'un gücünün çoğunu elinde tutmaktadır.

Uzun zaman önce, elfler için üç, cüceler için yedi ve insanlar için dokuz yüzük yapıldı. Sauron Tek Yüzük'ü tekrar ele geçirirse, onu Orta Dünya'nın tamamını köleleştirmekten hiçbir şey alıkoyamayacaktır.


Yüzük uzun zaman önce Sauron'un güçleri ile elflerin müttefik orduları ve batılı insanlar arasındaki büyük savaşta Sauron'dan alındı. Elf Kralı Gil-galad ve Numenor Kralı Elendil, savaşta öldürüldüler ancak Elendil'in oğlu Isildur, yüzüğü Sauron'un elinden kesip kendi aldı. Kısa süre sonra Anduin'de bir ork ordusunun saldırısına uğrayan Isildur ölürken yüzük sırra kadem bastı.


  • Númenor, Orta Dünya ile Orta Dünya'nın batısındaki kutsal bölge Aman arasındaki Büyük Deniz'de bir adadır. İkinci Çağ'ın başlarında Valar tarafından denizden çıkarılan adada bir insan krallığı kurulur.


Gandalf’ın keşfi szun yıllar sonra, Yüzük’ün yeniden ortaya çıktığını ortaya koydu. Hobbit benzeri bir ırktan genç bir çocuk olan Déagol, nehrin dibindeki Yüzük'e rastladı. Arkadaşı Sméagol o sırada onunlaydı ve Yüzük'ü doğum günü hediyesi olarak istedi. Déagol reddedince, Sméagol onu öldürdü.


Sméagol, Yüzük'ün onu görünmez yaptığını keşfetti ve bunu casusluk için kullandı. Ailesi tarafından dışlanan Sméagol, evini terk etti ve sonunda Dumanlı Dağlar'ın altındaki karanlık mağaralara girip yavaş yavaş kambur ve sefil bir yaratık haline geldi. (Gollum)


Gandalf'a göre Yüzük, efendisi Sauron'a geri dönmeye çalışıyordu; yıllar önce Isildur'a ihanet ettiği gibi Gollum'a da ihanet etti. Yine de, Gandalf, Gollum'un hikayesini Bilbo'nun doğum günü partisinden sonra Shire'dan ayrıldığında öğrendi. Gollum'un peşine düştü, onu buldu ve konuşturdu. Sonra bir hata yaptı ve Gollum'un gitmesine izin verdi. Gollum, Sauron'un gücüyle Mordor'a geri döndü. Karanlık Lord'un köleleri Gollum'u yakalayıp sorgulayarak Yüzük'ün Shire'da, Baggins adına bir hobbitte olduğunu öğrendi."Geçmişin Gölgesi" bölümü Yüzüklerin Efendisi'nin tarihsel köklerini anlamak bakımından önemli ayrıntılar veriyor. Yüzüklerin Efendisi, kehanetler ve eski öykülerle doludur. Tolkien'in çalışmasında geçmiş, şimdiki zamanda kaçınılmaz bir güçtür; antik tarihte meydana gelen olaylar, geleceği öngörülemeyen şekillerde belirlemektedir.
Yüzük her şeyden çok gücü temsil eder. Kullanıcısına yalnızca görünmezliğin sihirli gücünü vermekle kalmaz, aynı zamanda diğer tüm Büyük Yüzükler üzerinde kontrol sağlar. Bu kontrol, insanları Yüzük'e çeken ve sahiplerinin ondan vazgeçmesini bu kadar zorlaştıran şeydir. Yüzük'ün sahipleri, büyüsüne kapılır ve sunduğu güce bağımlı hale gelir. Bununla birlikte, mutlak güç kesinlikle yozlaşır mesajını da alırız.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

O gece Aragorn huzursuzdur ve Frodo'nun nöbeti sırasında uyanır. Frodo'dan kılıcı Sting'i çıkarmasını ister. Kılıç hafifçe parlıyordur; bu orkların yakın olduğunu gösteriyordur. Ertesi sabah Aragorn,

Birkaç gün boyunca grup, Anduin'den hızla ve olaysız bir şekilde geçer. Bir gece Sam, yakınlarda yüzen bir kütükten parıldayan iki solgun göz gördüğünü düşünür. Sam bu gözlemden Frodo'ya bahseder ve F

Elfler, Kardeşliğe, soğukta sıcaklık ve sıcakta serinlik sağlayan pelerinlerin yanı sıra, hoş bir tada sahip olan, enerji sağlayan, uzun ömürlü lembas da dahil olmak üzere birçok hediye sunar. Grup, B

bottom of page