top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Denethor'u Yakmak İçin Çatılan Odunlar

Anlatı, Pippin'in bakış açısına geri döner. Kara Komutan, Minas Tirith'in kapısından kaybolduğunda, Pippin Gandalf'a koşarak ona Denethor'un deliliğini ve kuledeki durumu anlatır. Gandalf, Nazgûl'ün peşine düşmek ister ama Faramir'i kurtarması gerektiğini bilir.


Vekilharçlar Evi'nin kapısına ulaşan ikili, Denethor'un kılıç ve meşaleler taşıyan hizmetkarlarını, kapıyı kendilerine karşı tutan Beregond'un yalnız figürünün önünde dururken bulur. İki hizmetkar çoktan Beregond'un kılıcına yenik düşmüştür.


Denethor kılıcını çekerek kapıyı hızla açar. Gandalf, Denethor'un deliliğini kınar ve Faramir'i cenaze ateşinde hâlâ hayatta bulur. Denethor'un itirazlarına ve gözyaşlarına rağmen Gandalf, Faramir'i kaldırıp Pippin'i şaşırtan bir güçle alıp götürür. Sihirbaz, Denethor'un Faramir'in ölüm emrini verme yetkisi olmadığını söyler.


Denethor güler ve kibirle ayakta durarak pelerininden Orthanc Taşı'na benzer bir Palantír çıkarır. Düşmanın kara gemilerinin yaklaştığını öngördüğü için Batı'nın mahkum olduğu konusunda uyarısını yineler. Vekilharç, Gandalf'ı, hükümdar olarak, onun yerine Aragorn'u getirdiği için kınar. Denethor, her şeyin Minas Tirith'te olduğu gibi kalmasını dilemektedir ama bu olmayacaksa ölmeye de hazırdır. Bir hizmetçiden meşale alan Denethor, cenaze ateşini yakar. Palantir'i tutarak kendini şiddetli ateşe atar.


Gandalf ve Beregond, Faramir'i Şifa Evleri'ne taşır. Onlar çıkarken, Vekilharçlar Evi alevler içinde çöker. Güneş Karanlığın içinden geçerken bir umut duygusu geri gelir. Gandalf, Denethor'un Palantír'ini Pippin ve Beregond ile tartışır. Gandalf, Kâhya'nın görme taşından birine sahip olduğundan her zaman şüphelendiğini söyler. Sihirbaz, artan sıkıntısı içindeki Denethor'un taşı kullanmaya başladığını ve bu sayede Sauron'un yalanlarının kurbanı olduğunu ifade eder.

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Cirith Ungol Kulesi

Anlatı, Mordor'daki Cirith Ungol Kulesi'nde bulunan Sam ve Frodo'ya odaklanıyor. Sam uyandığında kendini Ork kalesinin dışında, karanlıkta bulur. Frodo'yu kurtarması gerektiğini biliyordur ama devasa

Kara Kapı Açılıyor

İki gün sonra Batı'nın yedi bin kişilik ordusu Mordor'a doğru yola çıktı. Imrahil'in ısrarı üzerine şehri savunmak için Minas Tirith'te küçük bir kuvvet kalmıştı. Yaralı Merry savaşa gidemese de Pippi

Son Müzakere

Gimli ve Legolas, Şifa Evleri'nde Merry ve Pippin'i bulur. Hobbitler hevesle Ölülerin Yolları hakkında sorular sorarlar. Gimli bu deneyimden bahsetmeyi reddeder ama Legolas anlatır. Legolas'a göre Ara

Comments


bottom of page