top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Boromir'in Ayrılışı


Anlatı, Frodo ve Sam, Kardeşliğin geri kalanını terk ettikten ve Yüzük'ü yok etmek için Mordor'a doğru yola çıktıktan hemen sonra başlar. Aragorn, Frodo'nun peşinde koşar, ancak hobbitin izlerini takip etmekte zorlanır; aniden Boromir'in savaş borusunu duyar. Aragorn, Boromir'in tehlikede olduğundan korkar. Gerçekten de, Orklar Boromir'i ölümcül şekilde yaralamıştır ve Aragorn ona ulaştığında Boromir neredeyse ölmek üzeredir. Boromir, Yüzük'ü Frodo'dan almaya çalışsa da başarısız olduğunu itiraf eder. Boromir ölür ve Aragorn arkadaşının cesedine ağlar.


Elf Legolas ve Cüce Gimli Aragorn'a katılır. Legolas, Boromir'i savunmasız bırakarak yanlış ork grubunu kovaladığına pişman olur. Aragorn, hobbitleri savunurken öldürülen Boromir'in öldüğünü duyurur. Gimli, Legolas ve Aragorn, Boromir'in cesedini bir sedyede nehre taşır ve bir cenaze teknesi salar.


Legolas, hobbitlerin şu anda nerede olduğunu sorar, ancak Aragorn bilmediğini söyler. Boromir'i Merry ve Pippin'i takip etmesi için gönderdiğini, ancak Frodo'nun onlarla olup olmadığını sormayı ihmal ettiğini anlatır; Frodo'nun, onları, görevin tehlikelerine maruz bırakmak istemediğinden yalnız gittiğini düşünür.İki Kule'nin açılış bölümlerinde, Hobbitler anlatıda bulunmasada, Aragorn, Boromir, Gimli ve Legolas sürekli olarak hobbitler hakkında konuşur ve onları bulmaya çalışır. Hobbitlerin bu yokluğu, İki Kule'nin çoğunda devam ediyor. Hobbitler olan biten her şeyin merkezinde olduğu için sahne dışında tutulmaları, onlara ne olduğu konusunda bizi şüpheye düşürüyor.
Romanda şimdiye kadar gördüğümüz gibi, Hobbitler, Orta Dünya'daki diğer birçok ırk ve yaratıktan farklı olarak, herhangi bir özel yeteneğe veya güce sahip görünmüyorlar. Legolas, Elflerin ünlü olduğu inanılmaz derecede keskin görüşe sahiptir. Gimli, Cüceler'in balta kullanmadaki becerisini gösterir. Aragorn, İnsan ırkının en iyilerini belirleyen onur, cesaret ve usta biniciliği sergiler. Gandalf ve onun Büyücüler Tarikatı son derece güçlüdür; Daha sonra karşılaşacağımız ağaç benzeri yaratıklar olan Entler, hem büyük bir güce hem de görünüşte sınırsız bir dayanıklılığa ve sabra sahiptir. Hobbitler tüm bu sadeliklerine rağmen planın merkezinde yer alır.
Orkların kötülüğü sadece zalimlikleriyle değil, aynı zamanda birbirleriyle yakın birlik içinde savaşamamalarıyla da ortaya çıkıyor. Bir sonraki bölümde, Aragorn, savaş alanında yanından geçtiği öldürülen Orklardan bazılarının, daha kuzeydeki bir kabileden diğer Orklar tarafından öldürülmüş gibi göründüğünü belirtiyor. Orklar ortak düşmanlarına ek olarak birbirlerini de öldürürler. İhanete yönelik bir eğilim olarak bu kötülük fikri, belki de en çok Boromir karakterinde göze çarpmaktadır. Boromir'in Yüzük'ü ele geçirme girişiminden hemen sonra savaşta öldürülmesi, ölümünün bencilliğe ve pervasız hırsa sapması nedeniyle olduğunun altını çizer.
7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Örümcek Shelob ile mücadelenin ortasında Sam, Frodo'nun örümceğin zehriyle hareketsiz yüzüstü yattığını görür. Efendisinin böylesine korkunç bir durumda olması Sam'i cesaret ve öfkeyle doldurur ve She

Gollum, Sam ve Frodo'yu karanlık bir taş duvara ve içindeki bir mağaraya götürür. Koku aşırı derecede kötüdür. Gollum mağaranın, bir tünelin girişi olduğunu anlatır, ancak adının Shelob'un İni olduğun

Gollum, Sam ve Frodo'ya, Minas Morgul vadisine ulaşana kadar Güney Yolu boyunca rehberlik eder. Yol zor ve hobbitlerin nefes almasını zorlaştıran korkunç bir kokuyla doludur. Frodo bir an dinlenmek iç

bottom of page