top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Batıdaki Pencere


Sam uykuya dalar ve uyandığında Faramir'in Frodo'yu sorguladığını görür. Faramir, hobbitlerin neden Ayrıkvadi'den yola çıktıklarını ve Boromir'den hangi koşullar altında ayrıldıklarını bilmek istiyordur. Faramir, bir buçukluğun çok değerli bir şeyle geleceğini belirten kehanetten haberdardır ve Frodo'ya bu nesnenin ne olduğunu sorar.


Boromir'in öldüğünü bilen ve Frodo'yu kandırmaya çalışan Faramir, Frodo'ya Boromir'in sahip olduğu belirli bir nesneyi hatırlayıp hatırlamadığını sorar ve Frodo, Boromir'in boynuzunu hatırlar. Faramir, Boromir'in ölüler diyarına yelken açtığını ve öldürüldüğünü bildiğini söyler; Boromir'e ne olduğuyla ilgili sorularına cevap ister.


Faramir hobbitlere onları büyük Gondor şehri Minas Tirith'e geri götürmesi gerektiğini duyurur. Faramir, Frodo'nun hobbitlerin Boromir'i sevmediği gerçeğini sakladığının tamamen farkında olsada ona dair şüphesi kalmamıştır.


Ormanlık alanlar azalmaya başladığında, Faramir adamlarına Frodo ve Sam'in gözlerini bağlamalarını emreder; göz bağları kaldırıldığında, hobbitler, Faramir'in saklandıkları mağaranın şelale kaplı penceresini görürler. Faramir, Frodo ve Sam'e yiyecek ve içecek sunar. Onlar yemek yerken, Faramir, Gondor krallığının eski ihtişamını ve krallığın askeri savunma karşılığında Rohirrim'e toprak teklif etmesinden sonra zayıflığa düştüğünü anlatır. Onlar konuşurken, Sam yanlışlıkla Boromir'in Yüzük'ü almaya çalıştığı gerçeğini ağzından kaçırır. Faramir, kardeşinin suçlu olduğu için şok olur, ancak Sam'in dürüstlüğünü takdir eder ve kendisinin Yüzük'le ilgilenmediğini söyler.İki Kule'nin sonlarına doğru, Boromir'in ölümünü bir kez daha duyuyoruz, ancak bize daha önce sunulmamış bilgileri veren farklı bir bakış açısıyla.
Faramir ile yaptığı konuşmada Frodo, kendisine ihanet eden birinin iyi hatırasını korumak için kendi rahatını ve onurunu feda ediyor. Frodo'nun eyleminin asaleti gerçekten etkileyici.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Örümcek Shelob ile mücadelenin ortasında Sam, Frodo'nun örümceğin zehriyle hareketsiz yüzüstü yattığını görür. Efendisinin böylesine korkunç bir durumda olması Sam'i cesaret ve öfkeyle doldurur ve She

Gollum, Sam ve Frodo'yu karanlık bir taş duvara ve içindeki bir mağaraya götürür. Koku aşırı derecede kötüdür. Gollum mağaranın, bir tünelin girişi olduğunu anlatır, ancak adının Shelob'un İni olduğun

Gollum, Sam ve Frodo'ya, Minas Morgul vadisine ulaşana kadar Güney Yolu boyunca rehberlik eder. Yol zor ve hobbitlerin nefes almasını zorlaştıran korkunç bir kokuyla doludur. Frodo bir an dinlenmek iç

bottom of page