top of page
  • Yazarın fotoğrafıBRISEN

Ağaçsakal


Ormanda hızla ilerleyen Merry ve Pippin, su içmek için durur. Aniden on dört fit uzunluğunda yürüyen bir ağaç gibi görünür. Yaratık, Fangorn veya Ağaçsakal adında eski bir Ent'tir. Hobbitlere karşı naziktir ve onlara tarihini açıklar. Ağaçsaka,l kendini Orta Dünya'nın en eski yaratıklarından biri olarak tanımlar. Çoğu kendisi gibi Ent olan ormandaki diğer ağaçların çobanıdır.


Fangorn, Merry ve Pippin'i evine götürmeyi ve onlara yiyecek ve içecek vermeyi teklif eder; yolda Entler ve tarihleri ​​hakkında bilgi verir. Hobbitlerin Ent evindeki yemeği sırasında, Pippin ve Merry, Entlerin, Orkları güneş ışığından korkmayan yeni bir canavar türüne dönüştüren Saruman'a karşı artan öfkesini öğrenir.


Bir gece uykusundan sonra, Fangorn hobbitleri ağaç varlıklarının Rohan ile olası bir ittifakı tartıştığı bir Entler toplantısına götürür. Hobbitler, bir araya getirilmiş farklı şekil ve boyutlarda çeşitli ağaç yaratıkları keşfederler.


Hobbitler, harekete geçmek için harekete geçirilen Ent topluluğunun güçlü kükremesini duyar. Ağaç yaratıklarının tümü, Saruman ve onun Ork güçleriyle savaşmak için Isengard'a doğru ilerler.


Entlerin devreye girmesi, savaşın kapsamını etkili bir şekilde genişletir. Saruman'ın Ork orduları, ormanı yok etmeye başladığında, doğanın öfkesini uyandırıyor. Entlerin savaşa adım attığı dramatik sahne, güçlü bir andır ve Shakespeare'in Macbeth'ine ince bir baş selamıdır; burada Macbeth'in ölümüyle ilgili kehanetlerden biri, bir ormanın fiziksel olarak bir kaleye doğru hareket edeceğidir.
Entler bölümü, Tolkien'in romanda yarattığı doğal dünyanın zengin tasvirinin önemli bir bileşenidir. Tolkien, Yüzüklerin Efendisi'ni 1940'larda, modern çevre koruma hareketi başlamadan yazdı. Orkların ağaçları düşüncesizce yok etmesini eleştirel bir şekilde tasvir ederek ekolojik kaygıların da habercisi oldu. Ağaç yaratıklar sabırlıydı ancak şimdi çevreleri için önemli bir tehdit hissettiklerinden, öfkelerinin gücü büyümüştü.
Gandalf ve Saruman arasındaki yakın çatışmanın tüm boyutları bu bölümde daha net hale geliyor, çünkü Entler, ortaya çıkmakta olan savaşın kapsamına dair çok önemli bir içgörü sağlıyor. Fangorn, Saruman'ın kötü olduğunu ve Saruman'ın tüm düşmanları arasında geniş çaplı bir ittifakın gerekliliğini ilan eder. Bu çağrısının, Aragorn veya Gandalf gibi liderlerinden biri yerine bir ağaç yaratığı tarafından yapılması, eldeki çatışmanın aciliyetinin bir ölçüsüdür. Entler, yüzyıllardır uykuda olan çok bilinçli, sabırlı yaratıklardır ve hiç de politik varlıklar değildirler. Neredeyse her türlü provokasyonu görmezden gelebilirler. Ancak Saruman'ın Orklarının Entleri maruz bıraktığı saldırılar artık gözardı edilemez boyutlara ulaşmıştır.
13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Örümcek Shelob ile mücadelenin ortasında Sam, Frodo'nun örümceğin zehriyle hareketsiz yüzüstü yattığını görür. Efendisinin böylesine korkunç bir durumda olması Sam'i cesaret ve öfkeyle doldurur ve She

Gollum, Sam ve Frodo'yu karanlık bir taş duvara ve içindeki bir mağaraya götürür. Koku aşırı derecede kötüdür. Gollum mağaranın, bir tünelin girişi olduğunu anlatır, ancak adının Shelob'un İni olduğun

Gollum, Sam ve Frodo'ya, Minas Morgul vadisine ulaşana kadar Güney Yolu boyunca rehberlik eder. Yol zor ve hobbitlerin nefes almasını zorlaştıran korkunç bir kokuyla doludur. Frodo bir an dinlenmek iç

bottom of page